Bulgaristan Kayak

Dünya Kayak Tutkunları Bulgaristan’da Buluşmaya Devam Ediyor...

Bulgaristan, dünya kayak tutkunları için yeni adres olmaya son hızla devam ediyor. Bakir ve iyi korunmuş Balkanlar ve Bulgaristan doğasının tüm olanakları, Bulgaristan devletinin olanca iyi niyetiyle yapmış olduğu devasa ekonomik yatırımlar, Unesco koruması altında ki Prin dağlarının derin ve zengin habitatı Bulgaristan’ ı, Avrupa kış turizminin yeni gözdesi yapmayı başarmıştır.

Bulgaristan kayak merkezleri ve Bulgaristan kayak pistleri; her türlü zorluk derecesine yönelik ince ince ve büyük bir zevk sahibi şekilde planlanırken Bansko kayak pistleri, Pamporovo kayak pistleri ve Borovets kayak pistleri uluslararası kriterlere uygunluğu ile her yıl çok sayıda dünya çapında kayak ve kış sporları organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bulgaristan kayak turlarına katılacak olmanız halinde ise Bulgaristan kış turizmi merkezlerinin tahmin ettiğinizden hep daha fazlası olacağına kendinizi şimdiden hazır etmelisiniz.

Bulgaristan, Balkanların kültürel miraslarına ev sahipliği yapan oldukça renkli ve yaşamı hareketli olan bir ülkedir. Ülke başkenti Sofyadır.  Bansko Bulgaristan kayak merkezine en yakın büyükşehir Sofya'dır. Sofya'ya uçakla, otobüsle veya trenle Türkiye'den ulaşım mümkündür. Bulgaristan, Balkan ülkeleri içerisinde kültürel zenginlikleri ile adını duyurur. Ülke çeşitli milletlere ve çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ülke dört mevsim turist çekmekte ve kış turizminde Balkanlarda en çok tercih edilen bölge konumundadır. Kültürel mirasları ve genel yapısı ile insanı büyüleyen naif ama hareketli bir yapıya sahip olan Bulgaristan kış turizminde de oldukça gelişmiştir ve çok fazla tercih edilen bir yer haline gelmiştir.

Balkanlarda küçük bir kış tatiline kimse hayır demez. Ülkede bulunan kayak merkezleri yapılarına göre ve alanlarına göre birbirlerinden ayrılıyor. Bulgaristan'da en çok tercih edilen kayak merkezi Pirin dağlarında bulunan ve havanın açık olduğu günlerde ege denizini manzarası içine alan Bansko kayak merkezi'dir. Bansko dışında Bulgaristan'da birçok kayak merkezi bulunmaktadır daha eğlenceli ve büyük alanlarda bulunan Pamporovo ve Borovets kayak merkezleri ya da daha sakin ve küçük merkezler olan Vitosha, Osogovo, Uzana, Dobrinishte ve Smolyan kayak merkezleri Bulgaristan'ın ev sahipliği yaptığı kayak merkezleridir. Ülkemizden Bulgaristan kayak merkezlerine oldukça fazla tur düzenlenmektedir. Bu turlar genel olarak Marmara bölgemizde bulunan illerden gerçekleştirilir. 

bulgaristan kayak

Bulgaristan'ın en çok tercih edilen kış tatili merkezi Banskodur. Bansko Bulgaristan kayak merkezi 17 piste sahip ve 70 km alan üzerine kuruludur. Merkez içerisinde bulunan 17 pistten en büyüğü ve en yükseği ise Tomba pistidir. Adını ünlü bir kayakçıdan alan bu pist 2600 metre yüksekte yer alır ve oldukça zor bir pist olduğu aşikar olarak belirtilir. Tur şirketleri Bansko'da kalacağınız oteli belirler ve kayak takımı kiralamanıza yardımcı olurlar. 

Bansko Bulgaristan kayak merkezinde pek çok eğlence merkezi bulunur çeşitli ve renkli barlar, yöresel restaurantlar, kış oyunları gibi birçok aktivite içeren yerler vardır. Kış turizminde en renkli ve en eğlenceli barlar Bansko'da ve Pamporovo'da bulunur. Kış günlerinin soğuğu Bansko'da ve Pamporovo'da eğlenceli aktiviteler ile sıcacık bir hale gelir. Özellikle belirli tarihlerde oluşan turist kalabalığı ufak şenliklere ve festivallere dönüşür. 

Tatilciler yılın belirli zamanlarında Bansko'yu ve Pamporovo'yu daha fazla talep eder. Noel zamanı, Şubat ayı, Ortodoks Paskalyası zamanı ve İngilizlerin okul tatilleri merkezin en fazla turist aldığı ve yoğun olduğu zamanlardır. Ülkemizde bulunan birçok tur şirketi Bansko'ya ve Pamporovo'ya kayak turları düzenlemektedir otobüs ile yapılan bu turlar günübirlik ya da birkaç gece konaklamalı olabilir. Bansko'ya ulaşım turist çeken bir bölge olduğu için zor değildir.

Ülkemizden günübirlik ve birkaç gece konaklamalı olan turlar sıkça düzenlenmektedir. Düzenlenen turlar çeşitlidir kış tatili turları, kültürel gezi turlar ve eğlence merkezi turları olarak çeşitlendirilebilir. Genel olarak Marmara bölgemizin il ve ilçelerinden kalkışlı turlar otobüsle ulaşım gerçekleştirmektedir. Kış sezonları daha sık düzenlenen bu turlar kayak merkezlerine yapılmaktadır genellikle ödemeleri Euro ya da Dolar hesabıyla yapılmaktadır. Yılın yoğun turist dönemlerinde ise belirli kampanyalar yapılmaktadır. Günübirlik turlar genelde sabahın erken saatlerinde ya da gece yarısı yola çıkılarak aynı gün akşam dönülen turlardır. Günübirlik turların fiyatları daha uygundur ve daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle Edirne ve İstanbul ilimizden Bulgaristan'a sıkça günübirlik turlar düzenlenmektedir. 

Bulgaristan Kayak Otelleri

Bulgaristan Otelleri

Bulgaristanın en çok bilinen ve en tercih edilen otelleri Hotel Balkan Jewel Resort & Chalets otel, Plovdiv bölgesinde Holiday Inn Plovdiv otel, Sofya bölgesinde Grand Hotel Sofia ve ülkemizde de bulunan Ramada Sut otelleridir. Bu otellerde konaklamak gecelik 200-500 Türk Lirası gibi fiyat aralığında değişebilir. Kayak tatilleri için ise tercih edilen oteller daha farklıdır. Konaklamalı turlarda tur şirketleri otel ayarlaması yapmaktadır. Tur şirketlerinin de en çok tercih ettiği Bansko'da bulunan Kempinski Hotel Grand Arena Bansko oteldir. Genel olarak kayak merkezlerindeki oteller spa oteldir ve fiyatları gecelik 200-1.000 Türk Lirası gibi fiyatlarla çeşitlendirilmektedir. Daha küçük ve sakin olan Vitasha, Smolyan, Uzana, Osogovo gibi kayak merkezlerinde bulunan oteller ise fiyat olarak daha uygundur ve yer bulmak özel tarihler dışında daha kolaydır. 

Bulgaristan Pamporovo'da bulunan oteller arasında en çok tercih edilen otel ise Hotel Finlandia'dır. Otel Smolyan gölüne ve Waterfalls Kanyonuna oldukça yakındır. Gecelik konaklama ücreti kişi sayısına ve odanın konumuna göre değişim göstermektedir. Otele yapılacak erken rezervasyonlarda fiyat düşebilmektedir ayrıca tur şirketleri ile yapılacak konaklama fiyatlarıda normal fiyatlar ile fark edebilmektedir. Borovets tarafında bulunan oteller ise daha lükstür en lüks ve pahalı oteli Hotel Riladır. Rila National Park yakınında bulunan otel doğa ile iç içedir ve muhteşem manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Bulgaristan geziniz için kayak merkezlerinde veya şehir içlerinde tercih edebileceğiniz otellerin tamamı gecelik olarak ortalama 200-1.000 Türk Lirası arasında değişen fiyatlarla karşınıza çıkacaktır. Bulgaristan gezileri için ya da kayak tatilleri için ise genel olarak turlar tercih edilmektedir. Bulgaristan kayak turu 2021 programına ilgili bağlantıyı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz. 

Bulgaristan Kayak Turları Neden Çok Tercih Ediliyor

  • Bulgaristan kayal turları 2021 fiyatları, Schengen ülkelerinde yer alan kayak merkezleri ile kıyaslandığında çok daha uygun fiyatlıdır. 
  • Bulgaristan kayak merkezlerine ulaşım daha kolaydır. İster araba, ister uçak, ister otobüs, ister tren ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Özellikle İstanbul ve Trakya bölgesinde yaşayanlar için Bulgaristan kayak merkezlerine ulaşım süresi oldukça kısadır. 
  • Bulgaristan kayak pistleri, ziyaretçilerine günün 24 saati kayak yapma imkanı vermektedir. 650 m uzunluğunda aydınlatılan pistler gece kayak yapma deneyimi yaşamak isteyenler için eşsiz bir fırsat!
  • Bulgaristan devletinin 700 milyon Euro ya yakın bir bütçe ayırdığı ve yaptığı yatırımlar bölgeyi özel bir yer haline getirmiştir.
  • Bulgaristan kayak merkezlerinde her türlü zorluk derecesine göre pistler bulunurken kolay pistten zorlu bir piste birden geçme şansınız neredeyse hiç bulunmamaktadır.
  • Otel bölgelerinden, Bulgaristan kayak bölgelerine ulaşım son derece kısa bir süreye tekabül ederken yarım saatlik bir mesafeyi kat ederek kısa sürede Bulgaristan kayak merkezlerine ulaşabilirsiniz.
  • Avrupa ve Türkiye kayak pistlerine ödenmekte olan ücretlerin nerdeyse yarı fiyatına modern kayak tesislerinde kayak yaparak bu zevkinizin tadını çıkarabilirsiniz.
  • Ayrıca 14200 kişiyi taşıyabilen lifler, bir Dünya şampiyonu pisti olan Alberto Tomba pisti,
  • 15 Aralık’ tan 15 Mayıs’a kadar kesintisiz kayak yapma olanağı,
  • Tüm bu keyfi, Bulgaristan kayak merkezlerinde sınırsızca sürebilir, Bulgaristan kayak merkezleri olan Bansko pistlerinin de, Borovets pistlerininde ve Pamporovo pistlerininde karın ve kış sporlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Bulgaristan Kayak Merkezlerinde Yeme İçme

Bulgaristan kayak merkezlerinde yeme içme olanağı deyim yerindeyse Bulgaristan tatilinizin belki de en keyifli anı olacaktır. Et ve sebze yemeklerinin son derece zengin örneklerini bu sevimli balkan ülkesinde bulabilirsiniz. Bitmek bilmez uzun kış akşamlarında keyifli bir şekil de donatılmış Bulgar sofrasında Dünyaca ünlü Bulgaristan peynirlerini tadımlayabilir, zengin ot çeşitleriyle yapılmış aperatifler ve et yemekleri ile kendinize sınırsız bir lezzet şöleni sunabilirsiniz. Bir Bulgaristan kültürü olan Mehane yi ise kesinlikle tecrübe etmelisiniz. Bulgaristan yemek masası kültürü Bulgaristan tatilinizi zevkin doruklarına çıkaracaktır. Uzun sohbetler eşliğinde Bulgar yemeklerinin tadını çıkarmak sizlere harika bir seçenek sunabilir.

Bulgaristan Gece Hayatı

Bulgaristan, Avrupa’ da son yıllarda kız turizminin yükselmekte olan değerlerinden birisidir. Bölgeye Bulgaristan devleti ve uluslararası kuruluşlar tarafından son derece önemli yatırımlar yapılırken Bulgaristan yaz kış yılın 365 günü ve 24 saati yaşamakta olan, canlı, kıpır kıpır bir ülke olmuştur.

Yaz ayları içerisinde Burgas, Varna, Golden Sands, Sunny Beach, Rusalka, Albena ve Kiten Sahilleri dünyanın dört bir köşesinden gelmekte olan insanların ortak buluşma yeri olurken Pamporovo, Bansko ve Borovets pistleri ise Bulgaristan kayak turizmi için yoğun ilgi çekmekte olan yerlerdir.

Bulgaristan turunuz sırasın da tüm bu bahsedilen ayrıntıları gözlemleyebilir, Bulgaristan turu ile yaz ve kış turizminin tüm olanaklarını deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz. Bulgaristan turizmi sizlere sadece kış sporları yapma fırsatını vermek ile kalmazken Bansko, Borovets ve Pamporovo merkezlerinde bulunan pub, karaoke bar ve gece kulüpleri ise sizlere sınırsız eğlence vadedecek türdendir. Gecenin ilerleyen saatlerine doğru sahne alan uluslararası dj ler, sahne şovları ve heyecanlı gösteriler Bulgaristan tatilinizdeki temponuzu arttıracaktır. Bansko civarında Bulgaristan turunuzu devam ettirecek olmanız halinde ise gondol çevresinde bulunan Happy And bar ziyaretçileri için harika bir seçenektir.

Bulgaristan turlarınız sırasında Bulgaristan gece hayatına biraz daha yavaş bir tempo ile giriş yapmak istemeniz halinde ise uzun kış gecelerinin vazgeçilmezi olan sıcak şarap evlerini ziyaret edebilir, ikram edilen sıcak şaraplarla sakin gecenize hoş, aromatik bir giriş yapabilirsiniz.

 

 

 

Bulgaristan Kayak

Bulgaristan Otelleri

Bulgaristan Pistleri

Bulgaristan Alternatif Sporlar

Bulgaristan Festival

Bulgaristan Spa

Bulgaristan Mutfağı

Bansko Kayak

Pamporovo Kayak

Borovets Kayak

Chepelare Kayak

 

 

 

Hakkımızda

 

Bulgaristan Vizesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2015 bulgaristankayak.org Tüm Hakları Saklıdır.